Списание National Geographic България излиза в началото на всеки месец. Цена: 5,99лв.
Цена на луксозното колекционерско издание 50-те най-влиятелни фигури в Библията: 32 лв.
112 страници, твърди корици, формат 215 x 280 мм
Истинско предизвикателство е да се определи кой точно библейски герой е бил по-влиятелен от друг. Все пак става дума за Библията - най-значимата книга на всички времена. От падението на Адам и Ева до предателството към Иисус и възхода на християнството изследователят Жан-Пиер Исбутс представя по увлекателен начин живота, премеждията и прозренията на петдесетте най-важни библейски личности и тяхната роля в Стария и Новия завет.
Най-влиятелните фигури в Битие и Изход
Kнигите „Битие“ и „Изход“ са част от свитъка, познат като „Тора“ или „Закон“, първите пет книги от Еврейското писание – „Старият завет“, както е наричан от християните. Известни също и като „Петте Мойсееви свитъка“ (или „Петокнижието“), те включват разказите „Битие“, „Изход“, „Левит“, „Числа“ и „Второзаконие“ – от сътворението на Земята до драматичното бягство на евреите от Египет. Сред тях най-силно се oткроява разказът „Битие“. Като първата книга в Библията – позната като „Берешит“ в юдаизма (което означава „в началото“, първите две думи в книгата) – тя въвежда някои от ключовите теми в Библията. Сред тях са ролята на Бог като създател на Вселената и основната сила на моралната справедливост, както и обещанието за завета между Бог и народа му, така че народът да може да живее в мир и просперитет.
Най-влиятелните фигури в древен Израил
Епичната сага за монархията на Израил, от влизането в Обетованата земя до завземането на Йерусалим от нововавилонския цар Навуходоносор през 586 г. пр.Хр., е темата на библейска колекция, известна като „Невиим“, или „Книги на пророците“. С тези книги, които се появяват – ако и да са в различен ред – в християнския Стар Завет, навлизаме в един период, който все повече се подкрепя от археологически открития. Историята ни отвежда от израилтянското поселище в Ханаан до следващата история за монархиите на израилтяните и юдеите. Първите две книги, известни като „Иисус Навин“ и „Съдии“, разказват историята на израилтянското завоевание.
„Книга Самуилова“ и „Книга на Царете“ продължават с обединението на племената под властта на един цар, кулминирайки с великото управление на Давид и Соломон. Но веднага щом Соломон бил положен в гробницата си, неговата легендарна империя се разпаднала по границите на племената. Отслабени по този начин, воюващите монархии на Севера и Юга, на Израил и Юдея станали лесна плячка за растящата агресия откъм Асирия. „Книгите на пророците“ (включително на Исая, Йеремия, Йезекиил и Дванайсетте „малки“ пророци) твърдят, че падането Израил и Юдея е настъпило поради склонността на евреите към езически култове.
Най-влиятелните фигури в Новия завет
Четирите евангелия съставляват сърцевината на Новия завет, основната книга на Светото Писание, и описват живота и делата на Иисус. Новият завет се нарича така, защото християните вярват, че Иисус е изпълнението на обещанието от Стария завет. Според този завет Бог изпратил своя Син, Иисус Христос, да разпространи „благата вест“ („евангелие“ на гръцки) за Ново Божие царство и обещанието за вечно изкупление.